Zalety oświetlenia LED

Diody luminescencyjne, czyli świecące funkcjonują w elektronice już od długiego czasu. Jednakże jeszcze do niedawna miały zbyt słabą moc, żeby dało się je wykorzystać do zastosowań oświetleniowych. Dopiero niedawno ta technologia znacznie się rozwinęła, pozwalając na jej wykorzystanie do zastąpienia tradycyjnego oświetlenia.

Gdzie tkwi przewaga oświetlenia LED nad tradycyjnym?

Po pierwsze są to urządzenia niebywale sprawne, gdzie blisko 95% energii jest zamieniane na światło, podczas gdy tradycyjne oświetlenie na światło zamienia zaledwie 5-10% dostarczonej energii, resztę zużywając na wytwarzanie ciepła. Zatem chcąc uzyskać tę samą jasność, wystarczy zastosować żarówki o 10-cio krotnie mniejszej mocy, a zatem i zużywające 10-cio krotnie mniej „prądu”. Zamiast kupować tradycyjną 100W żarówkę, wystarczy kupić 10W żarówkę LED.

Po drugie natomiast, oświetlenie LED ma kilkukrotnie dłuższą żywotność niż oświetlenie tradycyjne bądź halogenowe. W praktyce okazuje się, że mimo nieznacznie wyższych kosztów zakupu oświetlenia LED możemy z niego korzystać znacznie dłużej, oszczędzając na kosztach tradycyjnych żarówek wymienianych w tym czasie.

Mamy nadzieję, że argumenty te przekonają tych, co się jeszcze wahają.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl