Światłowody to rurowe przewodniki światła wykonane z wysoce przezroczystych materiałów. Podobnie jak światłowody szklane, służą do przesyłania światła z jednego miejsca do drugiego, często na znaczną odległość. W przeciwieństwie do światłowodów, rury światłowodowe nie mają właściwości optycznych i nie zmieniają kształtu ani koloru przesyłanej wiązki.
Światłowody są coraz powszechniej stosowane w urządzeniach elektronicznych. Umożliwiają one łatwe wyprowadzenie źródła światła (np. diody LED) na zewnątrz urządzenia bez konieczności prowadzenia przewodów przez jego obudowę.
Rurki świetlne są stosowane w takich produktach, jak monitory LCD i laptopy. Można je łatwo formować w dowolne kształty i malować na praktycznie dowolny kolor, dzięki czemu są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
Rury świetlne to innowacyjny sposób przewodzenia światła od źródła do wyświetlacza.
Świetlówki to puste w środku rury, które przewodzą światło z jednego końca do drugiego dzięki całkowitemu wewnętrznemu odbiciu. Przy każdym odbiciu następuje utrata części światła, ale w dobrze zaprojektowanym systemie straty te mogą być bardzo małe.
Zalety stosowania światłowodów są następujące:
Pomagają chronić oczy przed uszkodzeniem i ograniczają migotanie światła spowodowane nadmierną jasnością.
Zapewniają izolację między elementami pod napięciem a operatorem i działają jak bariery zapobiegające kontaktowi z elementami pod wysokim napięciem.
Umożliwiają wyświetlanie informacji z dala od ich źródła.
Istnieją dwa podstawowe typy światłowodów: przezroczyste rury z tworzywa sztucznego, w których transmisja odbywa się na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia (TIR), oraz światłowody, w których transmisja odbywa się na zasadzie wewnętrznego odbicia na granicy rdzenia i okładziny. Oba typy mogą być stosowane do transmisji światła wokół narożników lub w górę i w dół przez obudowę.
Rury światłowodowe są zwykle wykonywane metodą wyciskania; pręty i rury można przycinać na długość, wyginać lub wiercić w zależności od potrzeb. W zastosowaniach światłowodowych, gdzie średnica ma znaczenie krytyczne, pręty są przycinane; można je również szlifować na płasko, tworząc tablice światłowodowe.
Włókna optyczne są rodzajem światłowodu – przenoszą światło między dwoma końcami.
Mogą być stosowane jako linie transmisyjne na duże odległości oraz jako połączenia krótkodystansowe między urządzeniami elektrycznymi a czujnikami lub detektorami.
Światłowody są zwykle stosowane na krótkich dystansach, zwłaszcza tam, gdzie potrzebny jest skręt. Są one często stosowane w elektronice użytkowej, np. w komputerach, do przenoszenia światła z diod LED na zewnątrz obudowy w celu wyświetlania wskaźników stanu, a czasem do oświetlania klawiatury.
Niektóre światłowody mają specjalne powłoki, które powodują, że działają jak światłowody z całkowitym wewnętrznym odbiciem. Można je stosować na większych odległościach niż rury pełne bez znacznej utraty światła.
Typowym zastosowaniem światłowodu jest przenoszenie światła między diodą LED (lub innym źródłem) a panelem przednim, na którym może być ono widoczne dla operatora. Jest to szczególnie powszechne w elektronice użytkowej, gdzie na panelu przednim może znajdować się wiele wskaźników stanu, takich jak zasilanie, aktywność dysku, aktywność sieci itp. Rury świetlne umożliwiają umieszczenie tych wskaźników w dowolnym miejscu na panelu przednim, bez względu na położenie elementów, które je obsługują.
Rury świetlne mogą być także używane do podświetlania wewnątrz urządzeń lub wyświetlaczy.
Rury świetlne to doskonały sposób na przenoszenie światła z jednego miejsca do drugiego. Mogą być wykorzystywane jako wskaźniki stanu pracy lub po prostu jako sposób dystrybucji światła z jednego źródła.
Rury świetlne są szczególnie przydatne, gdy konieczne jest przeniesienie światła z jednego miejsca do drugiego, ale oba miejsca nie są łatwo dostępne lub widoczne. Sam światłowód jest elastyczny i można go poprowadzić wokół przeszkód, a w razie potrzeby nawet przez ściany.